Krawędzie narzędzi ortodontycznych są profilowane, a dzioby frezowane w celu zwiększenia komfortu użytkowania. Uchwyty pokryte są powłoką z węgliku wolframu, która zapobiega ich wysunięciu z dłoni lekarza. To narzędzia długotrwałe i stabilne. Sprawdźmy, jakie możemy wyróżnić wśród nich przyrządy i jak należy o nie dbać?
Klasyfikacja narzędzi ortodontycznych
- Kleszcze. To podstawowe narzędzie, wykorzystywane w zabiegach ortodontycznych. Wyróżniamy wśród nich kilka typów, różniących się przeznaczeniem i budową. W gabinecie ortodontycznych niezbędne będą kleszcze do:
- cięcia drutu i ligatur
- doginania drutu („ptasie dzioby” i trójpalczaste)
- odcinania końcówek dystalnych
- formowania stopów, pętli i łuków
- doginania i formowania zacisków
- zdejmowania pierścieni i zamków
- formowania pierścieni i koron
- dowiązywania ligatur
- wstępnego zakładania modułów
- przygotowywania haczyków (laboratoryjne – Adamsa)
- zaciskania haczyków
- kleszcze do zadań uniwersalnych (proste i zakrzywione)
- minikleszcze
- kleszcze wielozadaniowe – kramponowe
- Igłotrzymacz z zaciskiem zapadkowym i zawiasem pudełkowym.
- Narzędzie do przewlekania i wiązania ligatur.
- Zgłębnik.
- Skaler do zdejmowania ligatur i osadzania pierścieni.
- Pęseta do zamków i lutowania.
- Dociskacz do pierścieni.
Konserwacja narzędzi ortodontycznych
W celu przedłużenia żywotności narzędzi ortodontycznych i zachowania niezbędnych norm bezpieczeństwa, należy poddawać je regularnej dezynfekcji, sterylizacji i konserwacji. Narzędzia ortodontyczne można poddawać dezynfekcji chemicznej, zanurzając je na kilka minut w roztworze alkalicznym z neutralnym pH. Po dezynfekcji narzędzia trzeba opłukać w wodzie destylowanej i osuszyć skompresowanym powietrzem. Zabiegów chemicznych nie należy jednak przeprowadzać zbyt często. Po każdym użyciu natomiast narzędzia trzeba dokładnie umyć i wysterylizować. Wyróżniamy cztery metody sterylizacji: gorącą, zimną, chemiczną i w autoklawie. Pamiętajmy, aby nie sterylizować na gorąco narzędzi ortodontycznych z elementami plastikowymi i nie przekraczać temperatury 185 stopni. Przyrządy trzeba również poddawać okresowym zabiegom konserwacyjnym. W tym celu warto zabezpieczać łączenia parafiną lub sprayem silikonowym i co pół roku odpowiednio ostrzyć narzędzia.