Narzędzia diagnostyczne w gabinecie stomatologicznym

Narzędzia diagnostyczne w gabinecie stomatologicznym

Diagnostyka stomatologiczna z zastosowaniem odpowiednich narzędzi

Narzędzia diagnostyczne służą do wykonywania podstawowych badań, które przeprowadzane są standardowo podczas każdej wizyty, dlatego stanowią podstawowe wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego. Bywają też stosowane pomocniczo podczas realizacji niektórych zabiegów. W związku z tym odgrywają bardzo ważną rolę w pracy stomatologa.

Idealnym przykładem takiego akcesorium jest zgłębnik. To charakterystyczne, podłużne narzędzie, które składa się z trzonu i ostrej końcówki. Rodzajów zgłębników jest kilka. Różnią się od siebie przede wszystkim kształtem końcówki (np. zgłębniki sierpowe, rozwartokątne i prostokątne) oraz ustawieniem końcówki pod różnymi kątami (od 90° do 135°). Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Służą zarówno do działań kontrolnych, np. podczas określania twardości i gładkości wypełnień, jak i do badań wrażliwości zębów na bodźce.

W każdym gabinecie stomatologicznym wykorzystywane są również pęsety (szczypczyki) o rowkowanych lub gładkich końcówkach. Wyróżniamy kilka rodzajów pęset, w tym m.in. sierpowe, podwójnie odgięte oraz odgięte pod kątem rozwartym. Służą do różnych prostych czynności, które jednak wymagają pewnej precyzji, takich jak np. chwytanie niewielkich przedmiotów, umieszczanie i wyjmowanie tamponów lub kulek waty itp.

Kolejnym niezbędnym narzędziem w rękach stomatologa jest lusterko. Niewielkie zwierciadło umieszczone jest na wyprofilowanej rękojeści pod kątem 135°. Może być wklęsłe lub wypukłe. Służy do dokładnej kontroli jamy ustnej, nawet w miejscach trudno dostępnych.

To trzy przykładowe narzędzia, które stanowią absolutną podstawę w działaniach stomatologicznych. Jednak w praktyce wyposażenie każdego dentysty składa się ze znacznie większej ilości różnorodnych przyrządów, akcesoriów i sprzętów, bez których trudno wyobrazić sobie działania diagnostyczne, a tym bardziej przeprowadzanie zabiegów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium