Podstawowy podział narzędzi endodontycznych

Podstawowy podział narzędzi endodontycznych

Narzędzia endodontyczne do poszukiwania ujść kanałowych

Narzędzia endodontyczne do poszukiwania, lokalizowania i wstępnej penetracji kanału korzeniowego. Ułatwiają jego późniejsze opracowywanie. Wykorzystywane są również w celu zmniejszenia krzywizny ujścia kanału. Zaliczamy do nich:

  • Zgłębniki endodontyczne. Są ostro zakończone i dłuższe od zgłębników tradycyjnych. Pozwalają dokonać oceny trudno dostępnych ujść kanałowych.
  • Poszukiwacze. Są cienkie, elastyczne i trwałe. Pozwalają nie tylko odszukać ujście kanału, ale również wstępnie je opracować.
  • Poszerzacze. Jak sama nazwa wskazuje, służą do poszerzania ujść kanałowych. W niektórych narzędziach tego typu można zastosować specjalistyczne końcówki, które służą nie tylko do poszukiwania i poszerzania ujść kanałowych, ale również wygładzają ściany i usuwają zębiniaki i masy podkładowe.

 

Narzędzia endodontyczne do wypełniania i opracowywania kanałów

Narzędzia do opracowywania kanałów są ostro zakończone i składają się z uchwytu, trzonu oraz części pracującej z wierzchołkiem. Zaliczamy do nich:

  • Miazgociągi. Służą do ręcznego usuwania miazgi z kanału. Zbudowane są z rdzenia o kształcie stożkowym oraz z części pracującej – elastycznych ząbków, osadzonych pod kątem. Produkowane są ze stali nierdzewnej w siedmiu rozmiarach, którym przyporządkowane są określone kolory.
  • Mają postać drutu spiralnie skręconego w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Udrażniają kanał, poprzez zeskrobanie z jego ścianek zębiny. Mogą być ręczne lub maszynowe. Produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach przekroju. Pilniki typu C służą do wstępnego opracowywania kanałów, są sztywne i wytrzymałe, mają końcówkę tnącą i poprzeczny przekrój czworokąta. Pilniki typu K mają przekrój rombu, większą giętkość i zaokrąglony wierzchołek. Pilniki typu H wykonują ruch zwrotowy i służą do poszerzania opracowanego wcześniej kanału. Pilniki typu S mają dużą zdolność cięcia (w kierunku góra-dół oraz obrotowym) i są odporne na złamania.
  • Igły. Służą do wprowadzania leków oraz materiałów wypełniających. Wykorzystywane są także do przepłukiwania. Mają przekrój okrągły lub kwadratowy. To dość niebezpieczne narzędzia endodontyczne, których stożek jest luźno zwiniętą spiralą.
  • Rozpychacze. Umożliwiają kondensację boczną gutaperki i występują w różnych wariantach, które należy dostosować do użytych ćwieków gutaperkowych.
  • Upychacze. Upychacze do ćwieków mają płasko ścięty wierzchołek i wykorzystywane są do kondensacji pionowej gutaperki. Upychacze kanałowe mają wierzchołek ustawiony pod kątem w stosunku do trzonu.
  • Wiertła. Narzędzia maszynowe do opracowywania ujścia kanału.

 

Do pozostałych narzędzi endodontycznych możemy zaliczyć linijkę endodontyczną, ogranicznik, ćwieki papierowe do osuszania kanału, a także narzędzia kontrolne – mikroskopy i endometry. Endometry umożliwiają dokonanie precyzyjnego pomiaru głębokości kanału.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium