Rodzaje diagnostycznych narzędzi stomatologicznych

Rodzaje diagnostycznych narzędzi stomatologicznych

Jakie narzędzia stomatologiczne stosuje się przy diagnozie?

Instrumenty diagnostyczne należą do grupy podstawowych narzędzi stomatologicznych. Zaliczamy do nich:

  • Lusterko stomatologiczne. Jest stałe lub wymienne i ustawione pod kątem 135 stopni. Montuje się je na specjalnej rękojeści, którą dentysta może manewrować, zgodnie z potrzebami. Lusterka stomatologiczne dzielą się na płaskie i wklęsłe, a ich średnica nie przekracza 20 mm. Pomagają dentyście w dokonaniu oględzin miejsc trudno dostępnych, a dodatkowo – jeśli wyposażone są w specjalną lampkę – mogą służyć do oświetlania jamy ustnej. Trzonkiem lusterka bada się reakcję języka na opukiwanie, a dodatkowo można go wykorzystać do odchylania warg i policzków.
  • Zgłębnik stomatologiczny. Zbudowany jest z trzonu i ostrej koncówki, ustawionej pod kątem od 90 do 135 stopni. Końcówka może być rozwartokątna, prostokątna lub sierpowa. Zgłębnik służy do penetracji ubytków, sprawdzenia twardości zębów i wypełnień oraz do badania wrażliwości zębów na bodźce mechaniczne. Za jego pomocą można również określić stopień spoistości tkanek twardych oraz przylegania do nich wypełnień. Wykorzystywany jest ponad to w celu zbadania stanu ozębnej.
  • Szczypczyki stomatologiczne. Mają postać pęsety i stosowane są głównie do wkładania i wyjmowania wałków ligniny i tamponów oraz do chwytania drobnych narzędzi takich, jak igły czy wiertła. Końcówki szczypczyków nazywane są dziobami i mają kształt gładki lub rowkowany.
  • Strzykawka wodna. Stosowana jest w celu przepłukania ubytków i kieszonek dziąsłowych przede wszystkim po to, aby usunąć resztki pokarmowe.
  • Dmuchawka stomatologiczna. Oczyszcza i osusza ubytki, między innymi z opiłków powstających podczas opracowywania powierzchni zęba. Dmuchawki mogą być wodne lub powietrzne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium