Charakterystyka strzykawek do znieczuleń dentystycznych

Charakterystyka strzykawek do znieczuleń dentystycznych

Według amerykańskiego związku stomatologów (ADA) strzykawki, które używane są do wykonywania znieczuleń muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów:


• Muszą być trwałe.


• Musza być odporne na wielokrotną sterylizację.


• Powinny być kompatybilne z karpulami i igłami różnych producentów.


• Powinny być także lekkie, tak żeby nie sprawiały problemów przy używaniu ich jedną ręką.


• Muszą mieć optymalną konstrukcję, która zapewni skuteczne dawkowanie leku oraz umożliwi szybkie zauważenie krwi w ampułce przez lekarza wykonującego zastrzyk.


Dlaczego nie strzykawki jednorazowe?


Strzykawki jednorazowe nie są polecane do stosowania w stomatologii. Ich konstrukcja ma wiele wad, przez które są niewygodne w użytku podczas zabiegów stomatologicznych. Pierwszą wadą jest brak pierścienia kciukowego, co powoduje, że aspiracja musi odbywać się przy użyciu dwóch rąk. Tłok jednorazowych strzykawek często stawia opór i ma skłonność do przeskakiwania, co sprawia, że wykonujący zastrzyk lekarz nie ma całkowitej kontroli nad ilością wstrzykiwanego płynu.


Charakterystyka strzykawek wielorazowego użytku


Jest to strzykawka typu karpula. Wyróżnia się kilka rodzajów takich strzykawek. Różnią się między sobą budową oraz zastosowaniem.


Strzykawki wielorazowe mogą być wykonane z metalu albo plastiku. Te metalowe można wielokrotnie sterylizować, dlatego zaleca się korzystanie z nich lekarzom stomatologom. W środku strzykawki jest specjalne miejsce, w którym umieszcza się ampułkę z lekiem (tzw. karpulę). Strzykawki można podzielić na te, do których ampułkę wkłada się z boku i te, do których aplikuje się ją od tyłu.


Występują w wielu wielkościach. Strzykawka powinna być zawsze jak najlepiej dopasowana do dłoni operatora. Różnią się także sposobem uchwytu. Mogą mieć jeden pierścień kciukowy, dzięki któremu aspirację można wykonać jedną ręką albo dwa pierścienie (na kciuk oraz palec wskazujący), które umożliwiają niezwykle precyzyjną aspirację przez odciągnięcie tłoka kciukiem do tyłu.


Wybór strzykawki nie powinien być przypadkowy, należy pamiętać, że od odpowiedniej strzykawki może zależeć prawidłowo wykonane i komfortowe dla pacjenta znieczulenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium