Sterylizacja narzędzi stomatologicznych wielokrotnego użytku

Sterylizacja narzędzi stomatologicznych wielokrotnego użytku

Niezbędny proces sterylizacji narzędzi stomatologicznych wielokrotnego użytku musi być przeprowadzony bardzo dokładnie, skrupulatnie, składa się z jednego lub kilku etapów (w zależności od stopnia złożoności sprzętu). W tym artykule w skrócie opiszemy niektóre kluczowe zagadnienia z tej kwestii.

Jak postępować z narzędziami stomatologicznymi bezpośrednio po zabiegu?

Narzędzia diagnostyczne, takie jak łyżki do wycisków czy akcesoria chirurgiczne, bezwzględnie muszą być sterylizowane po każdym zabiegu. Cały proces zaczyna się od odpowiedniego przygotowania, dezynfekcji właściwej i postępowania po dezynfekcji. W pierwszej kolejności należy przygotować wanienkę dezynfekcyjną z sitem i szczelną pokrywką. Jej wielkość musi być dobrana adekwatnie do potrzeb. Następnie należy przygotować preparat dezynfekcyjny o odpowiednim działaniu i długim okresie aktywności bójczej. Na wanience należy też zaznaczyć godzinę przygotowywania preparatu. Sprzęt i narzędzia bezpośrednio po wykonanym zabiegu włożyć wanienki z roztworem dezynfekcyjnym. Wanienka musi być cały czas przykryta, aby preparat nie parował. Po określonym czasie dezynfekcji przenosimy wanienkę do miejsca mycia narzędzi (dwukomorowy zlew). Mam myjemy je dokładnie i osuszamy.

Oczywiście jest to jeden z możliwych procesów sterylizacji narzędzi stomatologicznych. Istnieją też inne, znacznie bardziej złożone metody wyjaławiania sprzętu.

Przechowywanie narzędzi stomatologicznych po sterylizacji

Narzędzia stomatologiczne po sterylizacji muszą być przechowywane w specjalnie wyznaczonym miejscu, które przeznaczone jest do składowania wyłącznie wyjałowionych akcesoriów i materiałów. Wysterylizowane narzędzia trzeba przechowywać w zamkniętych pojemnikach lub szufladach na wysokości co najmniej 30 cm nad poziomem podłogi. Muszą być też odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym. W miejscu przechowywania musi panować czystość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium